Ana Sayfa Sağlık Astım Hastalığı Nedir?

Astım Hastalığı Nedir?

Astım Hastalığı Nedir?

Birçok bireyde kendisini gösteren astım hastalığı nedir hakkında bilgiler burada yer alıyor. Astım hastalığı hakkında edinilecek bilgiler, bu hastalığa karşı tedbirin artması için fayda sağlayabilir.

Hava anlamında dar bir alanda bulunmayla beraber nefes almakta zorluk yaşatan ve farklı ataklar şeklinde ömür boyunca süren astım hastalığı, dünya üzerinde hayatını sürdüren 300 milyon kişinin yaşamını etkilemektedir. Astım hastalığı dolayısıyla ortaya çıkan atakları kontrol altına alabilmek amacıyla bu hastalığı tetikleyen etkenlerden korunmak şarttır.
Astım hastalığı özellikle çocuklarda kendisini çok göstermektedir. Belli bir dönem astım hastalığı, çocukların üzerinde büyük bir etken sahibi olup hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Türkiye’de her 100 yetişkin bireyden 7’sinde, her 100 çocuktan 10’unda rastlanan astım hastalığı, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı insanın hayatında yer edinebilir. Hayat kalitesini negatif bir şekilde etkileyen astım hastalığında, bu hastalığı ortaya çıkartacak etkenlerden uzak durulması ve doktorlar tarafından verilen ilaçların düzgün bir biçimde kullanılmasıyla beraber bu şikayetler, daha kolay bir şekilde kontrol altına alınabilir ve ihtimali olan ataklarında önüne geçilebilir. Bu şekilde de solunum yetmezliğine sebep olacak faktörlerde önlenmiş olacaktır.

Kronik Astım Nedir?

Astım hastalığı, insan vücudunda yer alan hava yolları sisteminin çevresel faktörlere karşı hassas bir şekilde duyarlı olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Hava yolları içerisinde ve hava yollarını oluşturan mukoza olarak ifade edilen zarda şişme meydana gelir. Bu şişme dolayısıyla, bazı zamanlarda hava akımı önlenerek solunum yapmada problem olur. Bu zaman dilimlerine astım nöbetleri denmektedir.

Alerjik Astım

Alerjik astım, astım hastalığının bir alt kategorisinde yer alıyor denebilir. Alerjik astım, bahar ve yaz mevsimi esnasında meydana çıkar ve hastada etkinliğini arttırır. Türkiye’de toplumun yaklaşık olarak yüzde 20-30’unu etkileyen ve kadın bireylerde yaygın bir şekilde görülen alerjik nezlenin tedavi edilmemesinin ardından astıma sebebiyet verebilir. Alerjiler, alerjen olarak ifade edilen, havada yer edine, küçük partiküllere karşı burun organının anormal şekilde vermiş olduğu yanıt sonrasında gelişme gösterir. Bazı bireylerde bu küçük partiküller akciğer organlarında alerjik astım, gözlerde de alerjik konjonktiviteye sebebiyet verebilir.

Avanakhttps://www.avanak.net
Güncel bilgi paylaşımı yapan Avanak.net siz okurlar için Moda, Sağlık, Teknoloji gibi bir çok konu da kısa ve öz yazılar paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumadan çıkma

Türk Telekom Bedava İnternet 2020 Paketleri

Türk Telekom Bedava İnternet Kampanyaları 2020 Türk Telekom operatörü içerisinde birçok internet kampanyası bulunmaktadır. Bu kampanyalardan faydalanmak için uygulama üzerinden internet paketi alabilirsiniz. Aboneler genelde...

Ombre Nedir – Nasıl Yapılır ?

Ombre Nedir? Ombre nedir; özellikle kadın dergilerinde sıkça görülen bir saç modelidir. Ombre işleminin kelime anlamı Gölgedir. Bu saç modelinde saçın uçlarına uygulanan boyalar sayesinde...

Röfle Nedir – Nasıl Yapılır?

Röfle Nedir? Günümüzde kadınlar kendilerini daha iyi hissetmek için kuaföre gitme ihtiyacı hisseder. Kendilerini yenilemek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuaföre gider. Kadınların saçlarında oluşan herhangi...

Baş Dönmesi Neden Olur? – Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Neden Olur? Farklı sebeplerden dolayı bireylerde ortaya çıkan baş dönmesi neden olur ? Baş dönmesi bu konuda ki  rahatsızlığı olan kişiler de bazı...

Son Sözleriniz

Bizi Beğenmezler Guzum

1BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hava Durumu

İstanbul
az bulutlu
24.2 ° C
25 °
22.8 °
83 %
4.1kmh
20 %
Cts
31 °
Paz
28 °
Pts
28 °
Sal
28 °
Çar
28 °
Turkey
238,450
Toplam onaylanmış vaka
Updated on 8 August 2020 03:18
...