Ana Sayfa Sağlık Ayak Mantarı Nedir-Belirtileri Nelerdir?

Ayak Mantarı Nedir-Belirtileri Nelerdir?

Ayak Mantarı Nedir?

Ülkemizde ve dünyada özellikle yetişkin bireylerde ortaya çıkan ayak mantarı nedir?, hayat kalitesinin düşmesine sebebiyet veren bu hastalığın belirtileri nelerdir? Ayak mantarı olan bir bireyin normal yaşantısında sıkıntılar yaşaması kaçınılmaz bir durum olarak ön plana çıkıyor. Ayak mantarının genel tanıtımını ve ne gibi durumlarla beraber tedavi edilebileceğini sizlere aktaracağız.

Ayaklarda meydana gelen kaşıntı ve parlak kırmızı döküntülere sebebiyet veren bir durum olan ayak mantarı hastalığı, insanların hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Ayak mantarı sorununu yaşayan bir bireyde, kızarıklık, kaşınma, soyulma, su toplama ve deri üstünde yaralanmalar ortaya çıkar. Ayak mantar hastalığı, sık bir şekilde rastlanılan ve aynı zamanda bulaşıcı bir deri hastalığı olarak ön plana çıkmaktadır. En sık olarak genç ve yetişkin erkeklerde kendisini gösteren ayak mantarı hastalığı, kadınlar ve 12 yaşından küçük çocuklarda da kendisini gösterebilir.

Ayak Mantarı Faktörleri

Nemli ve sıcak ortamlarda bulunmak, duş alınmasının ardından ayak bölgesini kurutmamak, halka açık havuzlarda yüzmek, sıkı, kapalı ayakkabıları tercih etmek, diyabet gibi problemleri olan bireyler, bağışıklığı güçlü olmayan bireyler bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabilmektedir.

Ayak Mantarı Nedir? Türleri nelerdir?

Parmak arası mantarı, kabarcıklı, makosen gibi türleri bulunmaktadır. Sizler için ayak mantarı türlerini sırasıyla açıklayacağız.

Parmak Arası Mantarı: Parmak ağı enfeksiyonu olarak da ifade edildiği bilinen bu ayak mantarı tipinin bu rahatsızlığın en yaygın olanı olduğu bilinmektedir. Genel anlamda en küçük ayak parmakların arasında etkisini gösterir. Bu tip ayak mantarının ortaya çıkmasıyla beraber, yanma, pullanma, kaşınma ve ayak tabanına yayılan enfeksiyon şeklinde etkisini gösterebilir.

Makosen: Ayaklar üzerinde tahriş meydana getirir. Kaşınma ve derinin pullanmasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı kişilerin normal yaşantısında olumsuz bir etken olabilir.

Kabarcıklı: En az rastlanan ayak mantarı türü olarak bilinmektedir. Bu tip ayak mantarı, ayağın altında bulunan derinin zamanla su toplaması ve kabarcıkların aniden patlaması dolayısıyla ortaya çıkar.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı belirtileri, ayak bölgesinin herhangi bir noktasında meydana gelebilir. Fakat en yaygın bir şekilde ayak parmakları ya da ayak parmakları arasında ortaya çıkabilir. Kırmızı döküntü, kırık, pullu cilt, hoş olmayan bir koku, yanma hissi gibi belirtileri mevcuttur.

Avanakhttps://www.avanak.net
Güncel bilgi paylaşımı yapan Avanak.net siz okurlar için Moda, Sağlık, Teknoloji gibi bir çok konu da kısa ve öz yazılar paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumadan çıkma

Windows Kayıt Defteri Temizleme

Windows Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır? Bilgisayarınızda herhangi bir donma sorunuyla karşı karşıya kalıyor ve performansını tam anlamıyla yansıtamadığını düşünüyorsanız sizlere Windows Kayıt Defteri Temizleme...

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır? 2020

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır? - Nedir? Kira sözleşmesi nasıl yapılır öğrenmek için konuyu dikkat ile okuyunuz. Son senelerde ortaya çıkan ve her ev sahibi tarafından...

Kiremit Rengi Modası 2020

Kiremit Rengi Modası Kiremit rengi büyüsü her geçen gün modayı etkisi altına almaya başladı. Artık hem günlük hayatta hem de önemli gecelerde bu renk son...

Yurt Dışına Çıkma Yolları 2020

Yurt dışına Çıkma Yolları Neler? Yurt dışına çıkma ve tamamen farklı bir kültür ile etkileşim içerisinde olma fikri birçok insanı cezbeder. Ancak insanlar döviz kurlarının...

Son Sözleriniz

Bizi Beğenmezler Guzum

1BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hava Durumu

İstanbul
az bulutlu
24.2 ° C
25 °
22.8 °
83 %
4.1kmh
20 %
Cts
31 °
Paz
28 °
Pts
28 °
Sal
28 °
Çar
28 °
Turkey
238,450
Toplam onaylanmış vaka
Updated on 8 August 2020 02:17
...