Ana Sayfa Sağlık Baş Dönmesi Neden Olur? - Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Neden Olur? – Sebepleri Nelerdir?

Baş Dönmesi Neden Olur?

Farklı sebeplerden dolayı bireylerde ortaya çıkan baş dönmesi neden olur ? Baş dönmesi bu konuda ki  rahatsızlığı olan kişiler de bazı zamanlarda kendini çok fazla gösterebilir ve bu durumdan dolayı da bu rahatsızlığa sahip kişi hayatını iyi bir şekilde sürdüremez. Baş dönmesi rahatsızlığı hakkında önemli bilgiler burada yer alacak.

Halk arasında baş dönmesi olarak bilinen ve tıpta vertigo ismi verilen bu hastalık, denge kaybına yol açması ve sersemlik hissiyatını güçlendiren bir tip sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Bu sağlık sorunu kendisini özellikle hareket etmeye çalışırken veya eğilip, kalkmaya çalışıldığı sırada hızlı hareket etmeyle ilişkili anlarda sık bir şekilde kendisini gösterebilir. Bir kişi, eğilme, yürüme gibi faaliyetleri gerçekleştirirken baş dönmesi (vertigo) rahatsızlığını hissedebilir. Baş dönmesi, dengenizin kaybolmasına ve düşme riskinizi arttırmaya sebep olabilmektedir.

Sık bir şekilde insanlarda etkisini gösteren baş dönmesi rahatsızlığı, tek başına tıbbi anlamda tam hastalık olarak ifade edilmemektedir ancak bireyde meydana gelebilecek bir sağlık sorununun habercisi olabilme ihtimaline sahiptir. Bazı zamanlarda şiddetli hapşırmaların ortaya çıkmasıyla beraber kendisini gösteren baş dönmesi rahatsızlığının nedeni farklı hastalıkların habercisi olabilir.

BAŞ DÖNMESİNE NEDEN OLAN UNSURLAR

Baygınlık hissinin ortaya çıkması, göz kararması gibi durumlar hakkında insanlar her ne kadar baş dönmesi olduğunu iddia etse de tıbbi anlamda kişi durduğu sırada olduğu ortamın ögelerinin bireye farklı dönüyormuş gibi gelmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Örnek verirsek, baş dönmesi rahatsızlığını yaşayan bir şahıs, bulunduğu ortamda yer alan eşyaları ve duvarları dönüyormuş gibi görür.

Bu anlamı taşıyan baş dönmesi (vertigo), sebepler açısından iki farklı grupta gözlemlenmektedir:

Santral Baş Dönmeleri: Merkezi sinir sisteminde yer alan sorunlardan ortaya çıkar. Özellikle beyin sapı, beyin ve beyincikten dolayı ortaya çıkan baş dönmeleri Santral Baş Dönmeleri grubunda gözlemlenmektedir. Bu organlarda meydana gelebilecek kanama, migren, multiple skleroz gibi birtakım hastalıkların belirtisi baş dönmesiyle olabilir.

Periferik Baş Dönmeleri: İç kulak ve denge siniri dolayısıyla ortaya çıkan baş dönmeleri bu grup içerisinde yer almaktadır. Santral baş dönmeleriyle karşılaştırıldığı zaman daha sık bir şekilde rastlanılan periferik baş dönmeleri, arasında labirent ile yarım daire kanalları üzerinden meydana gelen baş dönme rahatsızlıkları, denge sinirinin hasarlı olmasından dolayı ortaya çıkan baş dönmeleri, dengeyi sağlayan, utrikül ve sakkül ismiyle bilinen taşların doğru şekilde yerleşik olmamasından dolayı kaynaklanan baş dönmeleri ve Meniere hastalığı gibi durumlar söylenebilir.

BAŞ DÖNMESİ BELİRTİLERİ

Baş dönmesi, denge bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bir birey denge bozukluğu yaşıyorsa aslında bu durum baş dönmesinin belirtilerinden biridir. Zihinsel anlamda düzgün düşünememe veya konsantrasyon bozukluğu yaşamanın da baş dönmesi belirtisi olarak sayılabileceği söylenmektedir.

Avanakhttps://www.avanak.net
Güncel bilgi paylaşımı yapan Avanak.net siz okurlar için Moda, Sağlık, Teknoloji gibi bir çok konu da kısa ve öz yazılar paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumadan çıkma

Pttcell Bedava İnternet 2020

PTTCEL Bedava İnternet 2020 PTTCELL operatörüne özel olarak sunulan birçok bedava internet kampanyası bulunmaktadır. Faturalı veya faturasız fark etmeden tüm kullanıcılara Bedava GB kampanyası sunuluyor....

Kan Bağışı Nedir? – Nasıl Yapılır?

Kan Bağışı Nedir? Kan bağışı nedir anlatmadan önce ülkemizde özellikle yardım kuruluşu olarak ön plana çıkan Kızılay tarafından belli zamanlarda gerçekleştirilen kan bağışı etkinlikleri birçok...

Turkcell Bedava İnternet Paketleri 2020

Turkcell Bedava İnternet Nasıl Yapılır Turkcell bedava internet kampanyalarının çıkış sebebi hızlı tüketilen internet datalarıdır. Günümüzde birçok kişi internet paketi yetmediği için ek paket almak...

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım Belirtileri Nelerdir? Bireylerde görülen ve hayatı olumsuz etkileyen astım hastalığının belirtilerini paylaşacağız. Astım hastalığının belirtilerini bilmek bu hastalığa karşı alınacak tedbirlerin de daha doğru...

Son Sözleriniz

Bizi Beğenmezler Guzum

1BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hava Durumu

İstanbul
az bulutlu
24.2 ° C
25 °
22.8 °
83 %
4.1kmh
20 %
Cts
31 °
Paz
28 °
Pts
28 °
Sal
28 °
Çar
28 °
Turkey
238,450
Toplam onaylanmış vaka
Updated on 8 August 2020 03:18
...