Ana Sayfa Sağlık Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığından Nasıl Korunulur?

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığından Nasıl Korunulur?

Aslında halk arasında bilinen adı bel fıtığı olan hastalığın tam ismi tıp dilinde “disk hernisi” şeklinde telafuz edilmektedir. Bel fıtığı kısaca bacaklara bağlanan sinirlerin sıkışması ile sonuçlanır. Omurilikte bulunan ve disk adını verdiğimiz kıkırdak dokular arasındaki milimetrik bir sıvı kayması sonucunda meydana gelmektedir. Bel fıtığının toplumsal hayatta ortaya çıkma oranı ülkemizde %10 olarak bilinmektedir. Hastalığa yakalanma riski en fazla olan yaş grupları ise 30-35 yaşları ve üzeridir.

Bel fıtığı insanlarda çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.Bazen aşırı zorlama, bazen ani hareketler, hatta belin üşütülmesi bile bel fıtığına neden olabilmektedir. Bu hastalığa yakalanma riski en yüksek meslek grupları ise şöyle sıralanabilir : Ayakta uzun süre durdukları için öğretmenler, ağır işlerde çalışan hamallar, sürekli ev işi yapan ev hanımları, ofis çalışanları ve garsonlar , eczacılar . . .

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konmaktadır?

Bel fıtığı tedavisinden önce doğru bir tespit yapılması gerekmektedir.
Bel fıtığı tedavisinden önce doğru bir tespit yapılması gerekmektedir. Doğru bir tespit sadece ve sadece doktorlar tarafından konabilmektedir. Dolayısıyla halk arasında yaygın bir açıklama olarak her bel ağrısına bel fıtığı demek doğru değildir. Ancak sürekli şikayetler ile karşı karşıya kalınıyor ise bir doktora görünülmelidir. Bel fıtığı şüphesi olan hastalara yapılan tetkiklerden birisi manyetik rezonans denilen yöntemdir. Manyetik rezonans halk arasında MR (Emar) olarak bilinir. MR çektirilen hastanın bilgisayarlı tomografisi de incelenerek kesin teşhis konulabilmektedir. Bilgisayarlı tomografinin de temelinde x ışını yani röntgen cihazı bulunmaktadır.

Bel Fıtığı Hastalarına Neler Önerilmektedir?

Hastalarda disk kaymasına sebep olabilecek hareketlerin en aza indirilmesi için bazı tavsiyeler şunlardır.

Ağır yük kaldırmayın : Eğer ağır yük kaldırırsanız bedeninizi dik tutma ve sinir sistemini düzenleme görevi olan omurganız zarar görecektir. Dolayısıyla disk içi sıvıların kayma ihtimali artacaktır.
Hastalar eğilirken belini bükmemelidir, yani dizinin üzerine çökerek eğilmeli ve işlerini tamamlamalıdırlar.
Hastalar oturma desteği almalıdırlar. Otururken bel çukurunu dolduracak şekilde bir yastık koymaları yararına olacaktır. Genelde bu tip hastalara 30 dakikadan fazla oturmamaları önerilir. Meslek icabı fazlaca oturması gerekiyorsa yarım saatte bir yürümesi faydalı olacaktır.

Hastalarda iyileşme Olmazsa Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kas gevşetici ilaçlar fayda etmiyor ve hastanın fiziksel tedaviye rağmen ağrıları dinmiyor ise ve mamafih bacakta incelme gözlemleniyorsa ameliyat zorunlu hale gelebilmektedir. Eğer böyle durumlarda ameliyat seçeneği geciktirilerse kişilerde geri dönülmez hasarlar oluşabilir.Bunlardan biri cinsel hasarlardır.Kişi cinsel gücünü kaybedebilir. Diğer bir hasar durumu ise idrar tutamama durumudur. Kişilerde ayrıca bacak felci görülebilmektedir ki bu en muhtemel sonuçlardan bir tanesidir. Bu nedenle ameliyat gerekiyorsa bu durum geciktirilmemelidir. Mikro cerrahi sayesinde son yıllarda çok hassas ölçümler ile sinir uçları çok daha büyük bir şekilde mikroskoplar tarafından görüntülenebilmekte ve hata payı oldukça azaltılmaktadır. Bunun yanı sıra lazerle de bel fıtığı ameliyatları yapılabilmektedir. Hastaların bel fıtığı durumunda unutmaması gereken en önemli konular düzenli yapılan egzersizler ve ağır kaldırmama durumudur. Eğer hastalar bunları yapmaya özen gösterirlerse bel fıtığı ihtimali oldukça azalacaktır ve ağrılar da dinecektir. El çantası kullanıyor iseler bunun yerine sırt çantası düşünmelidirler. Unutulmaması gereken uyarılardan birisi de dik durulmasıdır. Unutmayın omurga dik durmak üzere yaratılmıştır. Ne kadar dik durursanız o kadar fıtık olma ihtimaliniz azalacaktır.

Avanakhttps://www.avanak.net
Güncel bilgi paylaşımı yapan Avanak.net siz okurlar için Moda, Sağlık, Teknoloji gibi bir çok konu da kısa ve öz yazılar paylaşıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumadan çıkma

Kuru Cilt İçin Maske Tarifi

Kadınların en çok dert ettiği konulardan biri de sahip oldukları cilt tipleridir. Kimi kadın çok yağlı kimisi ise çok kuru cilde sahiptir....

En Güzel Tatil Kasabaları

Küçük tatil kasabalarını benzersiz doğası ile sizler için derledik. Tatilini gizli kalmış, eşsiz doğası ile sakin ve huzurlu geçirmek isteyenler için muhteşem...

Doğa İle İç İçe Tatil Önerileri

Doğa ile iç içe geçireceğiniz bir tatilin en huzurlu tatil olacağını söyleyebiliriz. Doğa ile iç içe geçireceğiniz tatil hem bütçenizi yormayacaktır hem...

Google Adwords – Anahtar Kelime Planlayıcısı

Anahtar Kelime Planlayıcısı , Google’ın kullanıcılarına sunduğu en iyi hizmetlerden biri olan Adwords’ün website ve blog sitesi sahiplerinin çok işine yarayacak bir özelliği vardır. O...

Son Sözleriniz

Bizi Beğenmezler Guzum

1BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hava Durumu

İstanbul
az bulutlu
21.1 ° C
22 °
19.4 °
64 %
5.1kmh
20 %
Cum
26 °
Cts
28 °
Paz
28 °
Pts
24 °
Sal
22 °
Turkey
209,962
Toplam onaylanmış vaka
Updated on 10 July 2020 03:03
...